Na Slovensku je asi 300 tisíc ľudí, ktorí nemajú svojho zmluvného lekára. Ako plánujete zlepšiť dostupnosť lekárov pre pacientov?
Obávam sa, že 300 tisíc pacientov je len začiatok obrovského problému, ktorý našu krajinu čaká. Priemerný vek obvodných lekárov na Slovensku podľa informácií Ministerstva zdravotníctva z roku 2021 je 59 rokov, ešte alarmujúcejší je fakt, že priemerný vek pediatra je o dva roky vyšší. Náš volebný plán je zameraný na dôležité ciele, v ktorých je zdravotníctvo základným pilierom. V programe máme rôzne motivačné programy, cez ktoré jasne riešime motivovanie mladých začínajúcich lekárov a zlepšenie podmienok a kvality prostredia v našich nemocniciach. Rovnako máme ambíciu zriadiť a vybudovať nové moderné diagnostické pracoviská, nakoľko v našom kraji napríklad diagnostika formou MR často trvá dlhé týždne.
Všeobecní lekári pre dospelých i pediatri sú už prestarnutí. Ako môže župa prilákať mladých lekárov?
Župa je hlavným organizátorom zdravotných služieb v kraji, našim hlavným cieľom musí byť dostupná zdravotná starostlivosť, žiaľ aktuálne máme najhoršiu dostupnú zdravotnú starostlivosť spomedzi všetkých krajov na Slovenku. Tento problém je spôsobený aj tým, že nám lekári odchádzajú na neďalekú Moravu, kde majú oveľa lepšie podmienky pre svoju prácu . Netreba im to vyčítať, každý má rodinu a taktiež každý lekár chce získavať prax v kvalitnom prostredí. Našou ambíciou je zriadiť odborné ambulancie pre začínajúcich lekárov a vytvárať prostredie pre ich lepší odborný rozvoj. Rovnako je potrebné, aby župan pravidelne upozorňoval na fakt, o ktorom som písal, lekári z Považia vo veľkých počtoch denne dochádzajú do Českej Republiky a my to nedokážeme zvrátiť.
Súhlasíte s optimalizáciou siete nemocníc? Alebo by ste vo Vašom kraji zvolili iný princíp?
Optimalizácia nemôže byť zrušenie nemocnice! Nedokážem si predstaviť, že spádová oblasť napríklad 200 000 ľudí by nemala pohotovosť, stanicu urgentného príjmu alebo diagnostické centrá, nakoľko o živote človeka častokrát rozhodujú sekundy. V prípade môjho zvolenia určite nedopustím takú optimalizáciu, ktorá by bola škodlivá pre pacientov. Môžeme sa rozprávať o špecializovaných oddeleniach, ako je napríklad ortopédia, kde je vždy dobré mať jedno silné stredisko a lekárov koncentrovaných na ňom, ako rozdrobených odborníkov v maličkých mestách.
Peniaze z plánu obnovy majú ísť prioritne do Bratislavy na Rázsochy a do Martina. Kde podľa Vás by ešte mali ísť vo Vašom kraji? Je potrebné podporiť aj súkromný sektor?
Ako župan budem určite bojovať, aby išli aj do našich troch nemocníc v Prievidzi, Považskej Bystrici a na Myjave. Je nesmierne dôležité okrem výstavby nových nemocníc dokázať zmodernizovať tie, ktoré už stoja. Je nemysliteľné, že sú oddelenia v ktorých sú v dnešnej dobe staré drevené okná. Ako sa potom cítia zamestnanci týchto zariadení? Ako sa cítia pacienti? Akútne nám chýbajú polohovateľné postele a vybavenie zdravotných zariadení.
Súkromný sektor častokrát ukazuje, ako sa dá v zdravotníctve pôsobiť efektívne a prinášať kvalitu pre pacientov. Je množstvo občanov, ktorí si radšej priplatia za súkromníka, nakoľko sa cítia komfortnejšie v týchto zariadeniach. Treba si ale uvedomiť, že našou prioritou musí byť verejné, dostupné a bezplatné zdravotníctvo a to by mala byť aj priorita štátu v pláne obnovy. Samozrejme treba nájsť aj formu podpory súkromných zariadení, ktoré rovnako vykonávajú dôležitú prácu a odbremeňujú verejný sektor, forma podpory v získavaní kvalitných zariadení by mala byť samozrejmosť.
V mnohých európskych krajinách sa v oblasti prevencie silno angažujú aj samosprávy. Plánujete niečo aj v tejto oblasti?
Trenčianska župa má svoje tri nemocnice a našou úlohou je ich modernizovať, zlepšovať podmienky a zabezpečiť aby boli odborne pokryté a pacienti sa v nich cítili príjemne.
Rozhovor vznikol pre Zdravotnícke noviny.