V zdravotníctve sme najhorší kraj! Musíme to zmeniť | Peter Máťoš

V zdravotníctve sme najhorší kraj! Musíme to zmeniť

Na Slovensku je asi 300 tisíc ľudí, ktorí nemajú svojho zmluvného lekára. Ako plánujete zlepšiť dostupnosť lekárov pre pacientov?

 

Obávam sa, že 300 tisíc pacientov je len začiatok obrovského problému, ktorý našu krajinu čaká. Priemerný vek obvodných lekárov na Slovensku podľa informácií Ministerstva zdravotníctva z roku 2021 je 59 rokov, ešte alarmujúcejší je fakt, že priemerný vek pediatra je o dva roky vyšší. Náš volebný plán je zameraný na dôležité ciele, v ktorých je zdravotníctvo základným pilierom. V programe máme rôzne motivačné programy, cez ktoré jasne riešime motivovanie mladých začínajúcich lekárov a zlepšenie podmienok a kvality prostredia v našich nemocniciach. Rovnako máme ambíciu zriadiť a vybudovať nové moderné diagnostické pracoviská, nakoľko v našom kraji napríklad diagnostika formou MR často trvá dlhé týždne.

 

Všeobecní lekári pre dospelých i pediatri sú už prestarnutí. Ako môže župa prilákať mladých lekárov?

 

Župa je hlavným organizátorom zdravotných služieb v kraji, našim hlavným cieľom musí byť dostupná zdravotná starostlivosť, žiaľ aktuálne máme najhoršiu dostupnú zdravotnú starostlivosť spomedzi všetkých krajov na Slovenku. Tento problém je spôsobený aj tým, že nám lekári odchádzajú na neďalekú Moravu, kde majú oveľa lepšie podmienky pre svoju prácu . Netreba im to vyčítať, každý má rodinu a taktiež každý lekár chce získavať prax v kvalitnom prostredí. Našou ambíciou je zriadiť odborné ambulancie pre začínajúcich lekárov a vytvárať prostredie pre ich lepší odborný rozvoj. Rovnako je potrebné, aby župan pravidelne upozorňoval na fakt, o ktorom som písal, lekári z Považia vo veľkých počtoch denne dochádzajú do Českej Republiky a my to nedokážeme zvrátiť.

 

Súhlasíte s optimalizáciou siete nemocníc? Alebo by ste vo Vašom kraji zvolili iný princíp?

 

Optimalizácia nemôže byť zrušenie nemocnice! Nedokážem si predstaviť, že spádová oblasť napríklad 200 000 ľudí by nemala pohotovosť, stanicu urgentného príjmu alebo diagnostické centrá, nakoľko o živote človeka častokrát rozhodujú sekundy. V prípade môjho zvolenia určite nedopustím takú optimalizáciu, ktorá by bola škodlivá pre pacientov. Môžeme sa rozprávať o špecializovaných oddeleniach, ako je napríklad ortopédia, kde je vždy dobré mať jedno silné stredisko a lekárov koncentrovaných na ňom, ako rozdrobených odborníkov v maličkých mestách.  

 

Peniaze z plánu obnovy majú ísť prioritne do Bratislavy na Rázsochy a do Martina. Kde podľa Vás by ešte mali ísť vo Vašom kraji? Je potrebné podporiť aj súkromný sektor?

 

Ako župan budem určite bojovať, aby išli aj do našich troch nemocníc v Prievidzi, Považskej Bystrici a na Myjave. Je nesmierne dôležité okrem výstavby nových nemocníc dokázať zmodernizovať tie, ktoré už stoja. Je nemysliteľné, že sú oddelenia v ktorých sú v dnešnej dobe staré drevené okná. Ako sa potom cítia zamestnanci týchto zariadení? Ako sa cítia pacienti? Akútne nám chýbajú polohovateľné postele a vybavenie zdravotných zariadení.

 

Súkromný sektor častokrát ukazuje, ako sa dá v zdravotníctve pôsobiť efektívne a prinášať kvalitu pre pacientov. Je množstvo občanov, ktorí si radšej priplatia za súkromníka, nakoľko sa cítia komfortnejšie v týchto zariadeniach. Treba si ale uvedomiť, že našou prioritou musí byť verejné, dostupné a bezplatné zdravotníctvo a to by mala byť aj priorita štátu v pláne obnovy. Samozrejme treba nájsť aj formu podpory súkromných zariadení, ktoré rovnako vykonávajú dôležitú prácu a odbremeňujú verejný sektor, forma podpory v získavaní kvalitných zariadení by mala byť samozrejmosť.

 

V mnohých európskych krajinách sa v oblasti prevencie silno angažujú aj samosprávy. Plánujete niečo aj v tejto oblasti?

 

Trenčianska župa má svoje tri nemocnice a našou úlohou je ich modernizovať, zlepšovať podmienky a zabezpečiť aby boli odborne pokryté a pacienti sa v nich cítili príjemne.

 

 

Rozhovor vznikol pre Zdravotnícke noviny.


Články čo je nové
Nový župan pre náš kraj?

Nový župan pre náš kraj?

Sedím tu s Petrom Máťošom, viceprimátorom mesta Považská Bystrica a kandidátom na župana v Trenčianskom kraji.   Pán Máťoš, ako ste strávili leto? Leto som strávil kampaňou v uliciach, ktorá stále pokračuje. S ľuďmi sa treba rozprávať, počúvať ich problémy ...
vedieť viac
V zdravotníctve sme najhorší kraj! Musíme to zmeniť

V zdravotníctve sme najhorší kraj! Musíme to zmeniť

Na Slovensku je asi 300 tisíc ľudí, ktorí nemajú svojho zmluvného lekára. Ako plánujete zlepšiť dostupnosť lekárov pre pacientov?   Obávam sa, že 300 tisíc pacientov je len začiatok obrovského problému, ktorý našu krajinu čaká ...
vedieť viac
Transparentný účet
nahliadnúť tu
instagram
ZDRAVOTNÍCI POTREBUJÚ MOTIVÁCIU ‍‍naši zdravotníci v súčasnosti odchádzajú na Moravu ...
ZDRAVOTNÍCI POTREBUJÚ MOTIVÁCIU ‍‍naši zdravotníci v súčasnosti odchádzajú na Moravu ...
ŽUPNÁ SOCIÁLNA SIEŤ Župa musí byť nápomocná tým najzraniteľnejším. Čaká ...
ŽUPNÁ SOCIÁLNA SIEŤ Župa musí byť nápomocná tým najzraniteľnejším. Čaká ...
Zásoby vitamínu na zimu Adam už veľký pomocník :)
Zásoby vitamínu na zimu Adam už veľký pomocník :)
OTUŽILECKÁ SEZÓNA ZAHÁJENÁ ‍ Na Podhradskom mori už roky pôsobí ...
OTUŽILECKÁ SEZÓNA ZAHÁJENÁ ‍ Na Podhradskom mori už roky pôsobí ...
Na Považskobystrickom jarmoku :) Smejko Tanculienka
Na Považskobystrickom jarmoku :) Smejko Tanculienka
DOSTUPNÉ ZDRAVOTNÍCTVO PRE VŠETKÝCH Vedeli ste, že náš kraj má ...
DOSTUPNÉ ZDRAVOTNÍCTVO PRE VŠETKÝCH Vedeli ste, že náš kraj má ...
SME SILNÝ TÍM Som šťastný, že ako kandidát na župana ...
SME SILNÝ TÍM Som šťastný, že ako kandidát na župana ...
Dnes v Praznove aj s Mošteňankou :)
Dnes v Praznove aj s Mošteňankou :)
POMOC PRE ŠTUDENTOV A RODIČOV  Študenti odborných a zdravotných škôl ...
POMOC PRE ŠTUDENTOV A RODIČOV Študenti odborných a zdravotných škôl ...
KRÁSY TRENČIANSKEHO KRAJA Pri pomyslení na náš kraj, sa určite ...
KRÁSY TRENČIANSKEHO KRAJA Pri pomyslení na náš kraj, sa určite ...
ROZLÚČKA S LETOM Včera sme sa spolu s deťmi a ...
ROZLÚČKA S LETOM Včera sme sa spolu s deťmi a ...
STRETNUTIA S VAMI Včera sme opäť zažili mnoho milých a ...
STRETNUTIA S VAMI Včera sme opäť zažili mnoho milých a ...
ÁNO MOTIVÁCII , NIE OPTIMALIZÁCII Naše ŠKOLSTVO potrebuje okamžitú podporu - ...
ÁNO MOTIVÁCII , NIE OPTIMALIZÁCII Naše ŠKOLSTVO potrebuje okamžitú podporu - ...
Aj programátor a analytik Ľuboš Žiško z Čereňan (okres Prievidza) ...
Aj programátor a analytik Ľuboš Žiško z Čereňan (okres Prievidza) ...
Naše ŠKOLSTVO potrebuje podporu - nie nadarmo sa hovorí, že ...
Naše ŠKOLSTVO potrebuje podporu - nie nadarmo sa hovorí, že ...
#trencin #povazskabystrica #puchov #dubnica #novadubnica #prievidza #novaky #bojnice #partizanske #banovcenadbebravou
#trencin #povazskabystrica #puchov #dubnica #novadubnica #prievidza #novaky #bojnice #partizanske #banovcenadbebravou
www.volimpetra.sk #trencin #prievidza #povazskabystrica #puchov #dubnicanadvahom #prievidza #banovcenadbebravou
www.volimpetra.sk #trencin #prievidza #povazskabystrica #puchov #dubnicanadvahom #prievidza #banovcenadbebravou
Odpočinutí a od zajtra na 120% :) Peknú nedeľu priatelia ...
Odpočinutí a od zajtra na 120% :) Peknú nedeľu priatelia ...
Dnes sme vyprevadili Bystrica Team na najdlhší štafetový beh na ...
Dnes sme vyprevadili Bystrica Team na najdlhší štafetový beh na ...
Tahle Česká vesnice :) Český Šternberk
Tahle Česká vesnice :) Český Šternberk
Objednávateľ

PHDr. Peter Máťoš, PhD.,
Hliny 1286/109, Považská Bystrica 7, 017 07

Dodávateľ

Pitmedia s.r.o.
Janka Kráľa 1269/44, Púchov 020 01
IČO: 44668384